Představení 30. ročníku Slánského obzoru

Společnost Patria a Vlastivědné muzeum ve Slaném za přispění Města Slaný vydává již 30. ročník obnovené ročenky Slánský obzor. Veřejné uvedení publikace s komentovanou prezentací předsedy společnosti Mgr. Zdeňka Víška se uskuteční ve středu 21. června 2023 v malé galerii muzea.

Příspěvky v letošním ročníku Slánského obzoru jsou velmi rozmanité, neboť čtenáři zde naleznou – kromě příspěvků jiných – přírodovědnou studii M. Dundra Malnický řasák ve Slaném, dále odborné pojednání M. Sládka o farních školách v 18. století na Rakovnicku a Slánsku či stať J. Šímy mapující historii Šternberka u Slaného. S tímto místem je úzce spjat především pobyt novináře Karla Havlíčka Borovského, který formou místopisné studie popsal Zdeněk Víšek.

Osobnosti prozaika a dramatika Karla Scheinpfluga (1869 — 1948) se věnoval Milan Hes, jenž ve stati představil tohoto slánského rodáka zejména jako filmového kritika. Zcela současným událostem ve Slaném je pak věnována zpráva M. Škrancové o vzniku Kumpánovy zahrady, která se stala celostátním vítězem soutěže Památka roku 2022.

• Malá galerie muzea 21. června 2023 od 17.00
  • Moderátorkou prezentace je šéfredaktorka Irena Veverková