Den otevřené brány

Den otevřené brány proběhne ve středu 19. července 2023 ve Velvarské bráně při Masarykově náměstí, unikátní středověké památce Slaného, jediné zachovalé z původních čtyř městských bran. Vstup je tento den zdarma a bude připraven i doprovodný program.

Kromě prohlídky samotné pozdně gotické věže je připraven i doprovodný program.

Jediná z původního středověkého opevnění dochovaná (Velvarská) brána byla do současné podoby vystavěna už za vlády krále Jiřího z Poděbrad (1458—1471). Z této doby pocházejí i nejstarší dřevěné prvky této vzácné stavby. V celkem čtyřech podlažích je instalována i nová expozice středověkého opevnění města.

Expozice kromě dobových předmětů využívá i moderních technologií 3D modelování a virtuální reality. V rámci expozice jsou vám k dispozici 3D brýle pro vyzkoušení aplikace na vlastní oči. Více na www.muzeumslany.cz/objekty-a-expozice/velvarska-brana

Slaný 1602

Podívejte se na rekonstrukci Slaného v době před bitvou na Bílé hoře, tedy z počátku 17. století, v největším rozkvětu královského města. Virtuální 3D model je dílem odborných pracovníků Archeologického ústavu AV ČR, v.v.i. Vyzkoušet si můžete i naši aplikaci pro systém Android.

Den otevřené brány