Part prvních houslí Loutny české Adama Václava Michny
V lednu roku 2014 nalezl muzikolog prof. PhDr. Petr Daněk, PhD, v knihovně muzea kompletní part prvních houslí Loutny české, do té doby považovaný za ztracený. Tento objev zásadním způsobem ovlivnil dosud zavedenou interpretaci tohoto barokního písňového cyklu Adama Václava Michny z Otradovic.

Houslový part nejpopulárnější Michnovy sbírky byl založen v jednom svazku konvolutu velice vzácných hlasově kompletních skladeb z přelomu šestnáctého a sedmnáctého století.
Slánští františkáni tento houslový part pravděpodobně omylem založili do jiných not, díky čemuž se jako jediný z celé skladby dochoval. Docent Petr Daněk nalezený part nejdříve odložil, ovšem že se jedná o světový unikát, mu došlo vzápětí. Michnovo dílo poznal podle názvů jednotlivých skladeb a notového záznamu.

Slánský objev zásadním způsobem ovlivnil dosud zavedenou interpretaci tohoto písňového cyklu, kdy byly písňové mezihry vypouštěny nebo improvizovány. Během roku 2014 tak vznikla i nová nahrávka Michnova díla. Za hudební rekonstrukcí a premiérovou nahrávkou 13 písní Loutny české stojí Adam Viktora a soubor Ensemble Inégal.
V listopadu 2024 se Ensemble Inégal vrátí do Slaného, aby v muzejní Kapli Zasnoubení Panny Marie provedením celého třináctipísňového cyklu tento mimořádný objev připomněl.
- Koncert: Ensemble Inégal: Loutna česká (2014 — 2024)
- O nálezu: Loutna česká: Unikátní objev v našem muzeu
- Loutna česká — přednáška, výstava a koncert (2015)

Facebook: www.facebook.com/events/3478238798978255
Houslový part Michnovy Loutny české (2015)
Stručný příběh Loutny české v naší hudební historii (P. Hložková 2015)