Orli na válečném nebi: Exponát týdne I
Vrchní část elektricky vyhřívané kombinézy F-2. Tento typ kombinéz pomáhal letcům zvládat přežít v letounech bez přetlakové kabiny, které se pohybovaly i 3000 metrů nad zemí.
Bunda F-2, vystavená na výstavě Orli na válečném nebi ve Slaném, je zajímavá hlavně svým původem. Pochází z posledního amerického letounu sestřeleného na území protektorátu, B-24 Liberátor s nose artem Flying Rumor.
Více o výstavě: Orli na válečném nebi
Tento letoun zásoboval české partyzány zbraněmi a vybavením a byl sestřelen za pomoci tzv. „Schräge Musik“ – kolmo střílejících kanónů montovaných na Junkers Ju 88 – nad moravským Tišnovem u Brna. Celá posádka letounu Flying Rumor pod vedením 1st Lt. Thomase O. McCartyho se zachránila na padácích a povedlo se jí ukrýt mezi partyzány a obyvateli nedalekých vesnic. Podařilo se jim skrývat až do konce války a vyhnout se tak zajetí.
Konkrétní bunda vystavená ve Vlastivědném muzeu patřila zmíněnému pilotovi zásobovacího Liberatoru McCarthymu. Získána byla koncem 80. let od hajného z okolí Tišnova, který ji používal jako svoji bundu při toulkách po revíru. Jeho rodina získala bundu při skrývání posádky v hájovně během útěku.
Zajímavostí je, že v knize Mustangy nad Protektorátem se zmiňuje její autor Jiří Rajlich o T.O. McCarthym jako o synovci prezidenta USA, Franklina D. Roosevelta!
- Podrobněji o sestřelu B-24 u Tišnova (leteckabadatelna.cz)
- Létající nepořádek měl štěstí v neštěstí… (vhu.cz)