Zdeněk Lyčka: Jak se žije v Dánsku

Chcete se o malé, ale hrdé zemi na severu Evropy, něco dozvědět? Bývalý český velvyslanec v Dánsku Zdeněk Lyčka zde prožil více než deset let a je k tomu nadmíru povolaný. Přijďte si ho poslechnout.

Královna Dagmar, pomník přemyslovské panovnice v Ribe

Dánsko je malé království na Jutském poloostrově, ke kterému však patří také Grónsko a Faerské ostrovy. Je to země, kde lze na vlastní oči spatřit setkání dvou moří – Severního a Baltského. Dánsko dalo světu LEGO. Narodil se zde světoznámý pohádkář Hans Christian Andersen a filozof Søren Kierkegaard. Najdeme tu Hamletův zámek, známý ze Shakespearova nesmrtelného dramatu. Spí v něm Holger Danske, dánský „blanický rytíř“, který se probudí, až bude jeho krajanům nejhůř, a všechny nepřátele zažene.

Zdeněk Lyčka, diplomat, překladatel a spisovatel
Zdeněk Lyčka, český diplomat, cestovatel, překladatel a spisovatel (foto: czechcentres.cz)

Dánové také milovali českou princeznu Markétu Drahomíru, dceru Přemysla I. Otakara a nevlastní sestru sv. Anežky České, která se pod jménem Dagmar stala dánskou královnou… A víte, že Malá mořská víla má několik alternativních variant? Během přednášky si prohlédnete skvosty dánských architektů a designérů, ale zavítáte také do alternativní kodaňské čtvrti Christiania.

Chcete se o malé, ale hrdé zemi na severu Evropy ještě něco dozvědět? Bývalý český velvyslanec v Dánsku Zdeněk Lyčka zde prožil více než deset let a je k tomu nadmíru povolaný. Přijďte si ho poslechnout.

Akce probíhá v rámci Dnů dánské kultury ve Slaném.

Zdeněk Lyčka: Jak se žije v Dánsku