Zahraniční mise Armády a Policie ČR 1990 — 2023

Ve čtvrtek 12. října od 18 hodin v malé galerii muzea zazní příspěvek Doc. Mgr. Marie Koldinské, Ph.D., historičky se specializací na politické a vojenské dějiny, která přednáší na Masarykově univerzitě v Brně a dlouhodobě spolupracuje s Českou televizí.

Zahraniční mise Armády a Policie ČR 1990 — 2023 (Foto © Radim Hanzl)

Ve čtvrtek 12. října od 18 hodin v malé galerii muzea zazní příspěvek Doc. Mgr. Marie Koldinské, Ph.D., historičky se specializací na politické a vojenské dějiny, která přednáší na Masarykově univerzitě v Brně a dlouhodobě spolupracuje s Českou televizí (dokumentární trilogie Zahraniční mise, cyklus Historie.cs aj.).

Přednáška na aktuální téma Zahraniční mise Armády a Policie ČR 1990 — 2023 představí působení českých vojáků a policistů v zahraničí od Perského zálivu přes země bývalé Jugoslávie až po Afghánistán a africký kontinent, tedy zásadní téma našich nejnovějších dějin.

Co prožívali v prostředí kulturně a civilizačně zcela odlišném od domova, jaké úkoly plnili na misích, jak se vyrovnávali se zraněním či smrtí kolegů, jak se po návratu domů přizpůsobovali zdejší realitě a jak je přijímá česká veřejnost? O tom bude přednáška, využívající autentická svědectví přímých účastníků misí, stejně jako výpovědi jejich rodinných příslušníků, vojenských psychologů, lékařů, kaplanů a dalších.

Zahraniční mise Armády a Policie ČR 1990 — 2023