Staročeský jarmark 2013

Sobota 31. srpna, 9—16 hodin, statky čp. 1 a 2 v Třebízi.

Staročeský jarmark 2013
Sobota 31. srpna 2013 @ 09.00 Statky č.p. 1 a 2 v Třebízi 273 75 Třebíz, CZ

Na rozloučení s prázdninami pořádáme v Cífkově statku čp.1 a Šubrtově statku čp. 2 tradiční Staročeský jarmark. Ten bude letos zaměřen na původní českou kuchyni, zvláště na originální speciality regionu severozápadně od Prahy. Můžete se těšit na vybrané lahůdky tradiční místní kuchyně, a to zcela zdarma. Připraví je pro Vás renomovaný šéfkuchař jedné z vyhlášených slánských restaurací.

Vedle zážitků gastronomických jsou lákadlem ukázky dobových řemesel. Jako vždy budeme moci spatřit práci mlynáře z nedalekého Unhoště, keramickou dílnu z Nového Strašecí, dřevořezbu, drhání a paličkování (ozdobné textilní techniky) nebo pletení košíků. Hlavně pro děti jsou určeny kreativní práce s papírem včetně pletení z papíru, skládaní čajových sáčků nebo též tzv. frivolitky – krajkářská technika charakteristická obloučky a slzičkami. Lákadlem pro nejmenší bude také loutkové divadlo známé slánské výtvarnice Violy Benešové. Nebude chybět ani oblíbené batikování.

Výtvarnice Petra Horáková připravuje výtvarný workshop. Spolu s druhou malířkou, Ivanou Zágnerovou Vás pak provedou svou vlastní výstavou Na venek při komentované prohlídce. Přislíbem je i ukázka kovářské dílny. Většinu výtvarných a řemeslných děl bude možné si přímo na místě zakoupit. Další rozměr akci přidá oblíbená lidová a dechová hudba.

Budou samozřejmě zpřístupněné stálé expozice a aktuální výtvarná výstava Na venek [již zmíněné slánské výtvarnice Petra Horáková a Ivana Zágnerová]. V průběhu jarmarku budou umožněny prohlídky stálých národopisných expozic, tj. prohlídka barokního Cífkova statku čp. 1, venkovského obchodu, domku „babky kořenářky“ a rodného domu Václava Beneše Třebízského. Novým lákadlem je od minulého roku též originální socha Františka Antonína Skály.

Po jarmarku bude ve spolupráci s Městem Slaným zahájena oprava střechy hospodářského křídla Šubrtova statku. Práce nebudou mít vliv na běžný provoz muzea. Před a po akci rovněž v Třebízi probíhá natáčení pro Českou televizi.

Staročeský jarmark 2013