Václav Fiala: Sochy ve městě

Sochařská výstava, Masarykovo náměstí a Husova ulice ve Slaném, od 13. července do 31. října 2021.

Václav Fiala: Socha pro Richarda Serru
Úterý 13. červenceneděle 31. října 2021 Historické jádro města 274 01 Slaný, CZ

V letním období je pro historické jádro města Slaného připravena další venkovní sochařská výstava, která navazuje na obdobné počiny předchozích let (Lukáš Kmoch-Gibbus 2019, Kryštof Kaplan 2018, Čestmír Suška 2017). Tentokrát vystaví šestici svých děl renomovaný sochař Václav Fiala (* 1955) z Klatov. www.vaclav-fiala.cz/sculptor/wood.asp

Václav Fiala: Socha pro Richarda Serru

Jeho monumentální díla zdobí řadu měst a obcí v České republice, dalších zemích Evropy i v Severní Americe a Austrálii. Autorovy objekty oscilují na pomezí abstraktního a konkrétního, skrývají určitý význam a vždy reagují na zcela konkrétní místa.

Sochy pro město Slaný byly vybrány s citem a pochopením života, urbanismu a architektury našeho města. Pro vyjasnění smyslu budou připojeny popisky, které umožní hlubší pochopení autorského záměru. Použitý dřevěný materiál a ruční řemeslné zpracování odkazují na staré tradice a dovednosti našich předků. Jsme přesvědčeni, že výstava pozitivním způsobem oživí veřejný prostor v našem městě, podnítí k zastavení i zamyšlení, dodá nový kontext důvěrně známým místům a vnese nový rozměr do estetiky města Slaného – ovšem vždy s respektem a pochopením svého okolí.

Doplňme, že místním divákům může být autor znám z nedalekého Zichovce, kde vytvořil letecký památník Jiřímu Hartmanovi a pamětní stélu „Jablko pro Ladislava Nodla“.

Zahájení výstavy s komentářem autora proběhne v úterý 13. července v 17 hodin. Setkání začne před budovou muzea.

Akce je součástí festivalu Slánské muzejní léto a probíhá za podpory Města Slaný a Středočeského kraje.