Stavebnice Merkur — zahájení výstavy

Fenomén Merkur – z historie dětských kovových stavebnic. Zahájení výstavy – Malá galerie slánského muzea 15. září v 18 hodin. Výstava potrvá do 30. září 2010.

Stavebnice Merkur — zahájení výstavy
Středa 15. záříčtvrtek 30. září 2010 Malá galerie muzea 274 01 Slaný, CZ

Fenomén Merkur

Tato výstava chce seznámit její návštěvníky zejména s českými výrobci kovových stavebnic, v období po první světové válce. Bohužel jejich osud se dostává do zapomnění, ač se jednalo přitom o lidi ve své době nadmíru geniální. Zejména Jaroslav Vancl, otec stavebnice Merkur, znamenal a stále je nejen pro dětské konstruktéry pojmem, jakými byli třeba Křižík, Kolben, Ressel a další pro dospělé.

Stopy jejich velice záslužné činnosti se daří odkrývat ze závějí času nesmírně složitě. Největší škody vznikly na jejich geniální tvorbě násilným přetržením v roce 1948. Tehdejší „Vítězný únor“ nepřál výjimečným lidem, jejich tvůrčí myšlenky byly odsouzeny ke zmaru, k veliké škodě těch nejmenších.

Výstava je nazvána „FENOMÉN MERKUR“, ačkoli tu byly ještě tři symboly těchto hraček – roudnický EDISON, pražský VAŠEK a volarský TRIX s obdobně geniálními tvůrci. Merkur měl to štěstí že přežil neblahá válečná a zejména poválečná léta, možná k lepší souhře okolností, nebo spíše, že přece jen svou koncepcí byl nadčasovější a měl tím pádem větší naději na přežití. (Jiří Mládek, sběratel a historik)

Nestárnoucí stavebnice

Stavebnice Merkur — zahájení výstavy

Mezi nejoblíbenější hračky, zejména chlapců, vždy patřily a dosud patří stavebnice. Zvláště pak takové, které mohou napodobovat nejrůznější stroje, vozidla, konstrukce a hlavně ty, ze kterých se dají postavit funkční modely, které se hýbou, se kterými se dá dále hrát a zároveň poskytují prostor pro využití fantazie každého jedince.

Dlouhá desetiletí se k nim řadí kovové stavebnice. Jedna z nich se pro české děti v minulosti stala legendou. Nebylo snad domácnosti, kde by nebyla součástí dětského pokoje. Vyrostly na ní celé generace pozdějších techniků, konstruktérů, přinášela radost do každé rodiny.

Když se vysloví její jméno, jihnou oči mnohých dnešních třicátníků i mnohem starších pánů i dam. Její název vyvolává úsměvnou vzpomínku na radost, kdy pod vánočním stromečkem rozbalili velkou krabici plnou koleček, pásků, matiček a šroubků, úhledně srovnaných do nesčetných přihrádek. Když na ni přijde řeč, začnou se ti důstojní dospělí chlubit, jak sestrojili výtah, traktor, jeřáb, lokomotivu a na chvilku se vrátí zpátky do svého mládí.

Stavebnice Merkur — zahájení výstavy

V podobě, v jaké dosud přichází na pulty obchodů, se vyrábí již více jak 80 let. Zažila období skromných začátků, čas slávy, kdy bezesporu kralovala říši českých hraček, i doby, kdy jí hrozil zánik. Byla a je tu stále s námi. Pro nás i pro naše děti a vnuky. Stačí otevřít krabici, vzít z krabičky šroubek a spojit první dva dílky.

Věříme, že to kouzelné slovo, Merkur, vyvolá ve Vás stejné rozechvění jaké jsme prožívali i my při instalaci této výstavy. Ve světě počítačů, záplavy nejrůznější zábavy, tisíců způsobů trávení volného času tu zůstává Merkur se svým kouzelným světem i pro dnešní dobu. Svědčí o tom současná kolekce mnoha typů stavebnic nabízejících nové modely moderních strojů, letadel, raket, motocyklů. S těmi dávnými mají ale jedno společné – stejný systém a tentýž typ součástek. V jednom sešroubovaném autíčku se tak mohou spolu setkat dílky, které od sebe dělí 80 let a rozdíl bude jen v zašlosti barev.

Velký dík patří současnému výrobci Merkuru, firmě Cross, Muzeu Merkuru v Polici nad Metují a sběrateli a znalci dětských kovových stavebnic, panu Jiřímu Mládkovi, bez kterých by nemohlo dojít k realizaci této výstavy.

Prosba

Obracíme se i na Vás, návštěvníky, s velkou prosbou. Na mapě historie vývoje a výroby této stavebnice je stále mnoho bílých míst. Jakékoliv informace v podobě reklamních dobových letáků, novin, starých příruček s předlohami, ale třeba i zapomenuté zaprášené stavebnice kdesi na půdě, to vše může být důležitou stopou v pátrání a může se stát stálou ozdobou neustále rostoucí a doplňované unikátní sbírky.

Můžete-li nějakým způsobem tuto sběratelskou a badatelskou činnost obohatit, kontaktujte nás elektronicky na adrese borsky@muzeumjilove.cz nebo osobně přímo v muzeu. Budeme vděčni za jakýkoliv materiál i informaci.

Pavel Borský, kurátor výstavy

Fotogalerie

Stavebnice Merkur — zahájení výstavy
Stavebnice Merkur — zahájení výstavy
Stavebnice Merkur — zahájení výstavy
Stavebnice Merkur — zahájení výstavy
Další fotogalerie