Květen 1945: 65. výročí osvobození Československa

Od 10. května 2010 bude ve výstavní síni muzea otevřena výstava fotografií Květen 1945 ve fotografii. Slavnostní prezentace sborníku 1939—1945 ve vzpomínkách slánských pamětníků bude v malé galerii slánského muzea 10. května 2010 v 16 hodin.

Květen 1945: 65. výročí osvobození Československa
Pondělí 10. květnačtvrtek 10. června 2010 Výstavní síň v 1. patře muzea 274 01 Slaný, CZ
Květen 1945: 65. výročí osvobození Československa

Zdálo by se, že po šedesáti pěti letech od konce války již není příliš nových momentů, které by pamětníci mohli ve svých vzpomínkách zachytit. A přece sborník 1939—1945 ve vzpomínkách slánských pamětníků, který vydává Vlastivědné muzeum ve Slaném ve spolupráci s Městským úřadem Slaný jako třetí svazek edice Historie Slánska ve XX. století, svým obsahem dokazuje opak.

Dvaadvacet příspěvků ze Slaného i celého regionu, včetně většího množství fotografického materiálu, poprvé publikovaného v tomto sborníku, je zajímavých i pohledem jejich autorů. Občanů, kteří nebyli ani hrdinnými odbojáři či partyzány, ani politicky exponovanými jednotlivci. Obyčejných lidí, jako většina z nás. I proto je možné se s jejich vzpomínkami sžít a představit si, jak bychom asi popisované události prožívali my.

Kromě města Slaného (vzpomínky uveřejnili Josef Hausner, Alois Špeta, Oldřich Vychodil, Ladislav Čepelák, Jiří Husník, Božena Franková, Jaroslava Faiglová, Jiří Friml, Bohumil Roškot) a Otrub (Květuše Bartoníčková) se vzpomínky týkají i dalších obcí v regionu, kterými jsou Budeničky (V. Hora), Dřínov (Květoslava Plzáková), Jarpice (Antonín Loucký), Jedomělice (Růžena Ničová) Knovíz (Jiří Schmied), Královice (Antonín Rosenkranc), Libovice (Stanislav Bayer a Václav Bayer), Neprobylice (Dobromil Podpěra), Panenský Týnec (Vladimír Pecinka), Pozdeň a Hřešice (Václav Hrdlička) a Žižice (Antonín Procházka).

Ve sborníku bude rovněž zveřejněna výběrová bibliografie publikací a článků, týkajících se období 1939—1945 na Slánsku.

Ve fotogalerii najdete ukázku z fotografické přílohy publikace. Foto © Václav Krupička, František Zíma, František Kokoška a archiv Vlastivědného muzea ve Slaném.

1939—1945 ve vzpomínkách slánských pamětníků
Učitel Václav Vojtěch seznamuje občany města s prohlášením ONV, Třebízského ulice (5. květen 1945, přibližně 10.30)
Odstraňování německého nápisu na obchodu, Husova ulice ve Slaném, dnes železářství Unimat (5. květen 1945 dopoledne)
Před četnickou stanicí ve Slaném, Třebízského ulice (5. květen 1945 dopoledne)