Arabské jaro, demokratické léto a islamistický podzim

Zkraje mrazivého února Vám přinášíme přednášku o jednom z nejvýraznějších témat světového dění posledních let. Středa 6. února 2013 od 17 hodin, malá galerie muzea.

Arabské jaro, demokratické léto a islamistický podzim
Středa 6. února 2013 @ 17.00 Malá galerie muzea 274 01 Slaný, CZ

Na počátku roku 2011 došlo v mnoha zemích arabsko-islámského světa k rozsáhlým demonstracím proti tamním vládcům či vládám. V Libyi a Sýrii propukly za přispění zahraničních vlivů občanské války, v Maroku učinil král ústavní ústupky, v Egyptě byl nastolen jiný druh vojenské správy, v Alžírsku, Jemenu, Bahrajnu a Jordánsku bylo revoluční hnutí silově či dohodou potlačeno. Pouze v Tunisku došlo k poklidné demokratické transformaci. Evropa včetně českých občanů se oprávněně obávala, co značný neklid na druhém břehu Středozemního moře přinese. Dnes po dvou letech již můžeme částečně hodnotit, kam se jednotlivé země ubírají a jaké důsledky to může mít pro Evropskou Unii a tedy i Českou republiku.

O nedávném vývoji v zemích severní Afriky a Blízkého východu promluví v malé galerii muzea PhDr. Josef Ženka, Ph.D., historik islámských zemí a islamolog, odborný asistent a tajemník Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Vstupné na přednášku je dobrovolné.

Na pozvánce vidíme největší marocké město a přístav Casablancu s rozměrnou mešitou Hassana II., která byla dostavěna v roce 1993 a pyšní se 200 metrů vysokým minaretem. Jedná se o největší stavbu v zemi, která dokáže pojmout 25 000 věřících. Dalších 80 000 lidí se vejde na nádvoří. (Zdroj: Wikipedia)

Arabské jaro, demokratické léto a islamistický podzim