Felix Arnošt Heller

Felix Arnošt Heller (1924—1943) byl československý příslušník britského královského letectva, četař 311. bombardovací perutě. Heller byl slánský rodák a společně se svou sestrou Editou patřil mezi Wintonovy děti. Zemřel při plnění bojového úkolu v pouhých 19 letech v listopadu roku 1943.

Felix Arnošt Heller

Felix Arnošt Heller se narodil ve Slaném 4. dubna 1924 do židovské rodiny Ing. Evžena Hellera a Marty Hellerové. Felix vyrůstal v rodném městě společně se starší sestrou Editou do roku 1927, kdy se přestěhovali do Prahy. Zde je zastihla okupace. Felixovi a Editě se podařilo vycestovat do Velké Británie díky Nicholasi Wintonovi. Rodiče však zahynuli v roce 1942 v koncentračním táboře Malý Trostinec.

Felix se roku 1942 rozhodl přidat k československé zahraniční armádě. Po absolvování pěšího výcviku se přihlásil ke službě u letectva a r. 1943 byl přijat do 311. bombardovací perutě RAF jako radiotelegrafista. Dne 18. listopadu 1943 se jeho Liberator nevrátil z hlídkového letu nad Biskajským zálivem. Těla všech členů osádky nebyla nikdy nalezena. Nejdříve byli prohlášení za nezvěstné a po několika měsících za mrtvé. [1]

👋 Podívejte se na virtuální výstavu: Slaňák v Královském letectvu

Felix Arnošt Heller a slánské muzeum

V září 2023 jsme v našem městě přivítali neteř Felixe Arnošta Hellera, paní Anne MacPhee. Předala řediteli slánského muzea fotografie, medaili a dokumenty, týkající se jejího strýce. Po setkání na městském úřadě společně s rodinou, starostou, místostarostou a ředitelem muzea uctili památku padlých u pamětní desky v Soukenické ulici. Výstava věnovaná Felixi Hellerovi proběhla v našem muzeu v květnu až červnu 2024.


[1] Víšek, Z.: Osud slánského rodáka Felixe Arnošta Hellera, příslušníka RAF, in: Město a region v dramatickém století. Slaný a Slánsko ve XX. století. Slaný: Knihovna Václava Štecha ve Slaném, 2014.

Felix A. Heller, 311. bombardovací peruť RAF
Felix A. Heller, 311. bombardovací peruť RAF

Když Felix Heller zemřel, byl jedním z nejmladších členů 311. bombardovací perutě, což dodává jeho smrti zvláště tragický rozměr. Přesto jeho oběť nebyla marná.

Fotogalerie

Felix Arnošt Heller
Felix Arnošt Heller
Felix Arnošt Heller
Felix Arnošt Heller
Jeden z letounů Consolidated B-24 Liberator 311. bombardovací perutě RAF
Neteř Felixe Hellera, paní Anne MacPhee
Neteř Felixe Hellera, paní Anne MacPhee
Neteř Felixe Hellera, paní Anne MacPhee
Pamětní deska v Soukenické ulici
Další fotogalerie