Královská harfa a kouzlo hoboje: Jan Adamus a Zbyňka Šolcová

Druhým letošním koncertem Kruhu přátel hudby (KPH) v kapli Zasnoubení Panny Marie ve Slaném bude vystoupení Královská harfa a kouzlo hoboje. Vysoce cenění hráči klasické hudby se zkušenostmi z mnoha světových pódií vystoupí ve středu 26. dubna 2023 od 19 hodin.

Přední český hobojista Jan Adamus a harfenistka Zbyňka Šolcová vystoupí ve středu 26. dubna v 19 hodin v kapli Zasnoubení Panny Marie. Dva vysoce cenění hráči klasické hudby se zkušenostmi z mnoha světových pódií. Na programu budou skladby předních českých i světových skladatelů.

Vstupenky za 80 a 100 Kč k zakoupení na místě.

Zbyňka Šolcová – harfa

Zbyňka Šolcová – harfa

Zbyňka Šolcová absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě harfové hry profesorky Libuše Váchalové. Jako studentka získala 1. cenu na soutěži komorních souborů v belgickém Neerpeltu v duu s harfenistkou Janou Bouškovou.

Věnuje se sólové a komorní hře. V průběhu let, kromě sólových vystoupení, hostovala v mnoha českých i zahraničních orchestrech. Během její kariéry ji mohli slyšet posluchači např. v Itálii, Německu, Švédsku, Francii, Monaku, USA a na mnoha místech České republiky.

V posledních letech vystupuje zejména jako sólistka. V roce 2001 vydala sólové CD s názvem HARFA. Je členkou několika komorních souborů a spolupracuje s celou řadou českých umělců. V letech 1992—2007 byla členkou Rožmberské kapely, souboru zabývajícího se výhradně gotickou a renesanční hudbou.

www.zbynkasolcova.cz

Jan Adamus – hoboj, anglický roh

Jan Adamus – hoboj, anglický roh

Jan Adamus patří k významným osobnostem současné klasické hudby. Jeho činnost směřuje od hry na hoboj, přes dirigování až k hudební vědě. V roce 1977 zazářil v soutěži Pražského jara, kde obdržel první cenu ve hře na hoboj. Prvenství v této soutěži mu otevřelo cestu na významná evropská i světová pódia.

Koncertoval např. v Salzburgu (Festspielhaus), v Mnichově (Am Gasteig), v Norimberku (Meistersingerhalle), ve Španělsku, na Kubě, ve Spojených arabských Emirátech atd. Spolupracoval s významnými umělci např. s Josefem Sukem, Jiřím Bělohlávkem, Pavlem Šporclem a dalšími. S Josefem Sukem natočil vůbec první CD v tehdejším Československu.

Je prvním hobojistou, který u nás začal využívat techniku tzv. „věčného dechu“, která umožňuje současně se nadechnout i vydechnout. To umožňuje hrát dlouhé pasáže a to bez přerušení. Zajímavostí je, že natočil znělku k „Nemocnici na kraji města“.