Tragický příběh děvčátka ze Zlonic

Tragický osud mladičké Evičky Scheiterové ze Zlonic dokládá nelidskost nacistického aparátu.

Tragický příběh děvčátka ze Zlonic
Úterý 7. červnapondělí 1. srpna 2011 Výstavní síň v 1. patře muzea 274 01 Slaný, CZ

V souvislosti s nově otevřenou výstavou „Místa smrti, utrpení a hrdinství – život vězňů v nacistických koncentračních táborech“ nám byla pro doplnění expozice z Památníku Antonína Dvořáka ve Zlonicích zapůjčena hračka pejska. Tragický osud jeho majitelky, mladičké Evičky Scheiterové ze Zlonic dokládá nelidskost nacistického aparátu.

Evička Scheiterová se narodila r. 1938 ve Zlonicích. Její rodiče manželé Scheiterovi v nejisté atmosféře roku 1939 opouštějí Československo, a protože si nejsou jisti ani vlastní osudem, v dobrém úmyslu ponechávají dcerku v péči prarodičů Josefa a Zdeňky Köpplových. Pro židovský původ byla však sotva čtyřletá Evička 26. února 1942 odvezena s transportem zlonických židů do Terezína. Podle vzpomínek pamětníků ji před transportem chtěli zachránit obchodníci Martínkovi, ale bohužel to již nestihli. Poslední zprávou o malé Evičce je, že byla 15. května 1944 převezena do Osvětimi, odkud se již nevrátila. www.holocaust.cz/databaze-obeti/obet/120703-eva-scheiterova

Hračku pejska dostala od Eviččiných prarodičů Boženka Paurová [dnes Kosová], tehdy ještě také dítě. Paní Kosová hračku dodnes pietně uchovávala a nedávno jí věnovala Památníku Antonína Dvořáka ve Zlonicích. Je nám proto velkou ctí, že právě tohoto pejska – doklad tragického osudu malého děvčátka – můžeme vystavit právě v našem muzeu.

Za zápůjčku děkujeme Památníku Antonína Dvořáka a za informace kronikářce pí. Libuši Novotné.