Orli na válečném nebi: Exponát týdne IV

Čtvrtý exponát týdne výstavy ORLI NA VÁLEČNÉM NEBI: A-Class uniforma a pozůstalost palubního střelce S/Sgt. Wallace J. Kimbrougha.

Orli na válečném nebi: Exponát týdne IV
Čtvrtek 9. únoračtvrtek 11. května 2023 Výstavní síň v 1. patře muzea 274 01 Slaný, CZ

Součástí naší výstavy je také poddůstojnická A-Class uniforma, košile, prsteny a ID známka palubního střelce bombardéru B-24, Wallace S. Kimbrougha. Wallace sloužil u desáté letecké armády (10th AAF), sedmé bombardovací skupiny (7th BG), 436. bombardovací letky v rámci operací CBI (China/Burma/India).

S/Sgt Wallace S. Kimbrough

436. letka zahájila svoje operační působení první misí bombardérů B-24 dne 21. října 1942, kdy zaútočila na uhelné doly Lin-Hsi. Tento nálet znamenal první použití těžkých bombardérů v Číně, první operační použití B-24 v CBI a první bombardovací nálet USAAF severně od řeky Jang-c‘-ťiang. Dalšími milníkem pro 436. letku bylo zničení mostů na řece Kwai-Wy v Kanchanburi v Thajsku (proslulý „Most na řece Kwai“ z knižního a filmového zpracování), dále se podílela na různých útocích na železniční mosty v oblasti a zajímavostí je také účast této letky na nejdelší bombardovací misi války.

Sako S/Sgt. Wallace S. Kimbrougha je ošito v Číně dělanými bulionovými nášivkami CBI a 10th AAF, hodnostmi S/Sgt (Staff sergeant), doplněno klopovými odznaky (collar discs) příslušnosti k US ARMY a USAAF, prezidentskou citací pro jednotku a kolejničkami (overseas bars) za rok strávený operačně v zámoří. Velkou zajímavostí uniformy je také kolejnice se stužkami k vyznamenáním, které S/Sgt. Wallace S. Kimbrough obdržel. Letní košile, kterou nosil pod sakem, je ošita stejně.

Wallace S. Kimbrough byl nositelem Záslužného leteckého kříže DFC (Distingushed flight cros – jedno z nejvyšších vyznamenání za statečnost pro USAAF), obdržel třikrát Leteckou hvězdu (Air medal), dále pak Good conduct za dobré chování a výčet doplňuje kampaňová medaile se dvěma hvězdami za jednotlivé kampaně.

Současně s uniformou vystavujeme také osobní identifikační známku (dog tag) a v Číně vyrobené stříbrné prsteny tohoto letce.