Orli na válečném nebi: Exponát týdne III

Dalším exponátem týdne výstavy ORLI NA VÁLEČNÉM NEBI je 👉 Padáková sada na přežití B-4.

Lt/Col James Ira Cornett

Součástí výstavy je mnoho USAAF sad pro přežití a různého survival vybavení. Jedna sada se ale od ostatních liší svým příběhem. Jedná se o záchrannou sadu B-4, kterou na svém padáku nosil Lt/Col James Ira Cornett, velící důstojník 44th Bomb Squadron / 40th Bomb Group a pilot bombardéru B-29 #42-24503
Nippon Nipper II, pod jehož velením se uskutečnily historicky první nálety těžkých bombardérů B-29. Bombové útoky směřovaly na Rangún v Barmě, obsazený japonskou armádou.

Mise proběhly v termínech 3. listopadu a 12. prosince 1944, letouny B-29 startovaly z Indie.

Více o výstavě: Orli na válečném nebi

Padáková záchranná sada B-4 (survival kit) obsahovala vše potřebné pro přežití letce v džungli v případě sestřelení letounu. Letec měl tuto sadu připevněnou na svém padáku a tak byla k dispozici ihned po dokončeném úspěšném seskoku z poškozeného letounu. Součástí této sady bylo:

1. prošívané pončo
  2. moskytiéra
  3. signalizační zrcátko
  4. vak na vodu
  5. pracovní rukavice s teplou vložkou
  6. signalizační fléry
  7. nouzová dávka potravin
  8. ochranné brýle
  9. skládací mačeta
  10. kapesní nůž
  11. kompas
  12. zápalky v nepromokavém obalu
  13. rybářská sada
  14. krabička s prostředkem k snadnému rozdělání ohně
  15. pánvička s víčkem a rukojetí
  16. lékárna s první pomocí
  17. manuál pro přežití

Tato konkrétní sada B-4 je zabalena nestandardně ve dvou plátěných obalech. Na vrchním obalu je nastříkáno přes šablonu jméno velitele jednotky.

Exponát zapůjčil Miroslav Seifert.

Orli na válečném nebi: Exponát týdne III