Staročeský jarmark v Třebízi 2014

Poslední srpnový víkend se uskuteční v krásném prostředí historických zemědělských usedlostí Národopisného muzea Slánska již tradiční Staročeský jarmark. Je ukázkou jarmarků, jaké se v minulosti na našich vesnicích pořádaly. Sobota 30. srpna 2014, 9—16 hodin.

Staročeský jarmark v Třebízi 2014
Sobota 30. srpna 2014 @ 09.00 Muzeum Třebíz 273 75 Třebíz, CZ

I v letošním roce je na dvoře Šubrtova statku čp. 2 zdarma připravena ochutnávka vybraných lahůdek tradiční české kuchyně vyrobená renomovaným šéfkuchařem jedné z předních slánských restaurací.

Vedle zážitků gastronomických budou v areálu Cífkova statku čp. 1 vystaveny ukázky dobových řemesel. Jako vždy budeme moci obdivovat práci mlynáře Karla Bočka z nedaleké Unhoště, keramickou dílnu Petra Volfa z Nového Strašecí. Dále ukázky dřevořezby, kovářství, hrnčířství a rukodělných prací – tkaní, pletení, paličkování, práce z papíru. Většinu výtvarných a řemeslných výrobků bude možné si přímo na místě zakoupit.

Pro děti na rozloučení s prázdninami sehraje známá slánská umělkyně Viola Benešová od 14 a 15 hodin loutkové divadlo.

V doprovodném programu hraje k poslechu Martin Dvořák se svou skupinou.

V době jarmarku budou v Cífkově statku zpřístupněné stálé expozice a výtvarná výstava dnes již zapomenutého bednářského řemesla. Vystavované předměty pochází ze sbírek Vlastivědného muzea ve Slaném. Výstavu doplňuje expozice věnovaná prvkům lidové architektury. V Šubrtově statku je v areálu dvora instalována originální socha Františka Antonína Skály.

Staročeský jarmark v Třebízi 2014