Prezentace 26. ročníku Slánského obzoru

Veřejné uvedení Slánského obzoru se bude konat 20. června 2019 v 17 hodin v Malé galerii Vlastivědného muzea, kde vystoupí s komentovanou prezentací svého příspěvku Mgr. Milan Hes, Ph.D.

Slánský rodák Luděk Eliáš
Prezentace 26. ročníku Slánského obzoru

V polovině června tohoto roku bude společností Patria, z.s, slánským Vlastivědným muzeem a Státním oblastním archivem v Praze – Státním oblastním archivem v Kladně za finančního přispění Městského úřadu ve Slaném vydán dvacátý šestý ročník obnovené ročenky Slánský obzor, která přibližuje historické události našeho regionu. Vedoucí redaktorkou této regionální ročenky je uznávaná historička a spisovatelka Zora Dvořáková.

Obsah Slánského obzoru je již tradičně rozdělen do čtyř tematicky různorodých částí – Statě a pojednání, Portrétní galerie, Zprávy a Kronika.

Statě a pojednání přinášejí celkem pět odborných textů, z nichž připomeňme především příspěvky ředitele slánského gymnázia Milana Dundra o botanickém výzkumu Slánské hory, dále kladenské archivářky Ireny Veverkové o zapojení architekta Antonína Raymonda do válečného úsilí USA za první světové války a regionálního historika Zdeňka Víška o průběhu 28. října 1918 ve Slaném.

V Portrétní galerii se čtenáři mohou seznámit především s životními osudy slánského rodáka a přeživšího holokaustu Luďka Eliáše, který zemřel loni v Ostravě ve věku 95 let. Autorem tohoto příspěvku je historik a učitel Milan Hes.

Zprávy pak obsahují například informace o úmrtí slánského občana a bývalého italského partyzána Marina Cavicchioliho [Blažena Hrabánková], o pořádání Staročeského jarmarku v Třebízi [Petra Hložková] i o oslavách 360. výročí vzniku piaristického školství [Zdeněk Víšek].

Rubrika Kronika, do které přispěli Božena Franková, Olga Judlová, M. Oliverius a L. Novotná, přináší souhrn společenských, politických, kulturních i sportovních událostí ve Slaném v roce 2018.

O novém Slánském obzoru a životních osudech slánského rodáka Luďka Eliáše